Events Calendar

March 2017
S M T W T F S
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

 

                                                                             EASTCONN Member Districts
 
CTMapEASTCONN



 Andover 
Board Chair: Shannon Louden
Superintendent: Sally Doyen

Andover Elementary

AndoverElementary

 

 



Ashford
Board Chair: James M. Rupert
Superintendent: James Longo

Ashford Elementary

Ashfordthumb


 

Bozrah
Board Chair: Deb Smith
Superintendent: Paul Gagliarducci

Fields Memorial

Fields Memorial



Brooklyn
Board Chair: Mae Lyons
Superintendent: Louise S. Berry

Brooklyn Elementary

BrooklynElementarythumb

Brooklyn Middle

BrooklynMiddlethumb



Canterbury
Board Chair: Walt Petruniw
EASTCONN Board: Walt Petruniw
Superintendent: Lois Knapton

Canterbury Elementary

CanterburyElementarythumb

Dr. Helen Baldwin Middle

Dr. Helen Baldwin Middlethumb



Chaplin
Board Chair: Rachel O'Neill
Superintendent: Ken Henrici

Chaplin Elementary

ChaplinElementarySchool


 

Colchester
Board Chair: Ronald Goldstein
Superintendent: Jeffry Mathieu

Colchester Elementary

ColchesterElementarythumb

Jack Jackter Intermediate

JackJackterIntermediatethumb

William J. Johnston Middle

William J. Johnston Middle Schoolthumb

Bacon Academy


BaconAcademythumb



Columbia
Board Chair: Kerry Hoffman
Superintendent: Laurence Fearon

Horace W. Porter

Horace W. Porterthumb



Coventry
Board Chair: William Oros
EASTCONN Board: William Oros
Superintendent: David Petrone

Coventry Grammar School

CoventryGrammerSchool

George H. Robertson Intermediate School

GeorgeHRobertsonthumb

Capt. Nathan Hale Middle School

CaptNathanHale

Coventry High School

CoventryHighSchool



Eastford
Board Chair: Garry Carabeau
EASTCONN Board: Sharon Kozey
Superintendent: Linda Loretz

Eastford Elementary

EastfordElementarythumb



Franklin
Board Chair: Jill Bourbeau
EASTCONN Board: Aimee Crawford
Superintendent: Dr. Lawrence Fenn

Franklin Elementary

FranklinElementarythumb



Griswold
Board Chair: Elizabeth Dorff
Superintendent: Susan Rourke, Interim

Griswold Elementary School

GriswoldElementarythumb

 

Griswold Middle School

GriswoldMiddlethumb

Griswold High
 

GriswoldHighthumb

Griswold Alternative High School

GriswoldAlternativethumb



Hampton
Board Chair: John Burnham
EASTCONN Board: Maryellen Donnelly
Superintendent: Corinne Berglund


Hampton Elementary

HamptonElementarythumb



Hebron
Board Chair: Mark Allaben
Superintendent: Timothy Van Tasel

Gilead Hill

GileadHillthumb

Hebron Elementary

HebronElementarythumb



Killingly
Board Chair: Alexis Rich
EASTCONN Board: Richard Murray
Superintendent: Kevin Farr

Goodwin Early Childhood Center

GoodwinEarlyChildhoodCenterthumb

Killingly Central

KillinglyCenter

Killingly Intermediate

KillinglyIntermediate

Killingly Memorial

KillinglyMemorial

Killingly High

KillinglyHighthumb



Lebanon

Board Chair: Stephen Nelson
Superintendent: Robert Angeli

Lebanon Elementary

LebanonElementarythumb

Lebanon Middle

LebanonMiddlethumb

 

 

Lyman Memorial High

LymanMemorialHighthumb



Lisbon
Board Chair: Randall Baah
EASTCONN Board: Joseph Lewerk
Superintendent: Sally Keating

Lisbon Central

LisbonCentralthumb



Mansfield
Board Chair: Randy Walikonis
EASTCONN Board: Katherine Paulhus, Secretary/Treasurer
Superintendent: Kelly Lyman

Dorothy C. Goodwin

DorothyGoodwinElementarythumb

Southeast Elementary

SouthEastElementarythumb

Annie E. Vinton

AnnieVintonthumb

Mansfield Middle

MansfieldMiddle



Marlborough
Board Chair: Betty O'Brien
Superintendent: David Sklarz

Elmer Thienes-Mary Hall Elementary School

ElmerThienesElementarythumb



Plainfield
Board Chair: Douglas Smith
EASTCONN Board: Douglas Smith, Vice-Chairman
Superintendent: Kenneth Di Pietro

Moosup Elementary School

MoosupElementarySchool

Shepard Hill Elementary School

ShepardHillElementarythumb


Plainfield Memorial School

PlainsfieldMemorialSchool

Plainfield Central Middle School

PlainfieldCentralthumb


Plainfield High School

PlainfieldHighthumb


Plainfield Family Resource Center

PlainfieldFamilyResourceCenterthumb



Pomfret
Board Chair: Richard Schad
Superintendent: Stephen Cullinan

Pomfret Community

PomfretCommunitythumb



Putnam
Board Chair: Michael Morrill
Superintendent: William Hull

Putnam Elementary

PutnumElementarythumb

Putnam Middle

PutnamMiddlethumb

Putnam High

PutnamHighthumb

Putnam Family Resource Center

PutnamFamilyResourceCenterthumb



Scotland
Board Chair: Sherry Smardon
EASTCONN Board: Anne Stearns
Superintendent: Dr. Francis Baran

Scotland Elementary School

Scotland Elementarythumb



Sprague
Board Chair: Cheryl Blanchard
Superintendent: Judy Benson-Clarke

Sayles School

SaylesSchoolthumb



Stafford
Board Chair: Mark Fontanella
EASTCONN Board: Tracy Rummel
Superintendent: Patricia Collin

Stafford Elementary

 

 

Stafford Middle
StaffordMiddleSchool
Staffordville

StaffordVilleSchool

West Stafford
WestStaffordSchool

Stafford High
StaffordHighSchool



Sterling
Board Chair: Jon Turban
Superintendent: Brenda Needham

Sterling Community School

SterlingCommunitySchool


Thompson
Board Chair: Donna Lynch
Superintendent: Michael Jolin

Mary R. Fisher Elementary

Thompson Middle

ThompsonMiddlethumb

Tourtellotte Memorial

TourtellotteMemorialthumb



Tolland
Board Chair: Sam Alderstein
Superintendent: Walter Willett

Birch Grove Primary

BirthGrovePrimarythumb


Tolland Intermediate

TollandIntermediatethumb


Tolland Middle

TollandMiddlethumb

Tolland High


TollandHighthumb


Tolland Family Resource Center


TollandFamilyResourceCenterthumb



Union
Board Chair: Andrea Estell
Superintendent: Joseph J. Reardon

Union School

Unionthumb


 

Voluntown
Board Chair: Diana Ingraham
EASTCONN Board: Diana Ingraham
Superintendent: Adam Burrows

Voluntown Elementary

VoluntownElementarySchool

 



Willington
Board Chair: Mark Makach
EASTCONN Board: Herbert Arico, Chairman
Superintendent: David Harding

Center Elementary School

CenterSchoolthumb

 
Hall Memorial School

HallMemorialthumb

 


Windham
Board Chair: Tracy L. Lambert
EASTCONN Board: Murphy Sewall
Superintendent: Patricia Garcia

Windham Early Childhood Center

WindhamEarlyChildhoodCenterthumb

 

Charles H. Barrows STEM Academy

 WindhamFrontCropped


Natchaug

Natchauthumb


North Windham

NorthWindhamSchoolthumb


W.B. Sweeney

WBSweenythumb


Windham Center

WindamCenterthumb


Windham Middle

WindhamMiddlethumb


Windham High

WindhamHighthumb


Windham Tech

WindhamTechthumb

 


 

 Woodstock
Board Chair: Michael Bernardi
Superintendent: Viktor Toth

Woodstock Elementary School

WoodstockElementarythumb

Woodstock Middle School

WoodstockMiddlethumb

 



Regional District #8
Board Chair: Michael Turner
EASTCONN Board: Judy Benson-Clarke
Superintendent: Robert Siminski

RHAM Middle School

RhamMiddleSchool

RHAM High School

RhamHighSchool



Regional District #11
Board Chair: George Askew
EASTCONN Board: Jennifer Nelson
Superintendent: Kenneth Henrici


Parish Hill High

ParishHillHighthumb



Regional District #19
Board Chair: Jim Mark
Superintendent: Bruce Silva

E.O. Smith High

EOSmithHighthumb

 

Woodstock Academy

Woodstock Academy
Superintendent: Christopher Sandford, Headmaster

WoodstockAcademy

 

 

 

Panel

Contact Us